Těžko říct, jestli větší štěstí na dobu měl slavný cestovatel nebo my. Ještě koncem 19. století bylo na Zemi spousta míst, kam se dalo vypravit za poznáním nebo novými objevy. V dnešní době už taková místa vlastně nikde nejsou. V neprostupných amazonských pralesech nebo v hloubi Afriky jsou sice ještě primitivně žijící kmeny, bariérou je ale v těchto případech spíš jejich nechuť ke kontaktům nebo odpor místních vlád pouštět k nim naši civilizaci.
Hledáme tedy dobrodružství raději ve způsobu prožití dovolené než v objevování bílých míst na mapě. Přestože se spouštíme do hlubokých propastí, šplháme na strmé hory a potápíme se k vrakům starých lodí, tušíme, že ten pravý objevitelský pocit jako Emil Holub už nejspíš nezažijeme.
Dr. Holub si v Čechách připravil 154 beden s expedičním materiálem, společníky si vybral konkurzem z 300 uchazečů a v Africe ho doprovázela i manželka. Jeho výpravu ale stíhala rána za ránou. - Nečekané přepravní poplatky a cla, vychytralost místních náčelníků, problémy s nosiči a průvodci, úmrtí na malárii, přepadení a okradení výpravy nebo zabití společníka. Po strastiplném návratu z Afriky přijímal vědecká ocenění z celého světa. Doma pak připravil slavné výstavy, které skončily dluhy, a dočkal se zklamání i od Národního muzea, které odmítlo přijmout darované sbírky...
Nevíme, jestli si pečlivý cestovatel Holub připravoval plány 2. africké výpravy zrovna na časové ose. Vy tu možnost máte - zapište si, kdy odjíždíte, kterými místy projedete, označte si hlavní lákadla své výpravy i konečný cíl cesty. Přihlaste se a vytvořte si časovou osu své dovolené právě teď. Už při plánování své dovolené můžete zažít první malé dobrodružství.
Nebo si můžete místa a zážitky zapisovat do časové osy přímo na své výpravě a vytvořit si tak neobvyklý cestovní deník. Emil Holub si ho také vedl.
pages.published-Publikováno: 5. 7. 2017