Takže, abych nejdřív vyjasnil souvislost s časovými osami - v systému Timixi se ve škole dají hrát také vědomostní stolní hry. Proces učení tu stále probíhá, ale naštěstí ho žáci v této podobě vůbec nevnímají. Děti se mohou dobře bavit a nemusí v ruce třímat zrovna mobil, sedět u klávesnice nebo sledovat herecké etudy učitele před tabulí.
V Timixi najdete jak spoustu ukázkových časových os, tak i bezplatný nástroj na vytváření těch vlastních. Kdo si výuku s časovými osami už zkusil, ví také o znalostních kvízech, automaticky sestavovaných z údajů časové osy.
Novinkou v systému je možnost jednoduše si vytvořit kartičky pro společenskou hru. Vycházejí ze sady událostí zadaných na dané časové ose. Hra může mít různé podoby - v sekci Ke stažení jsou připravena pro inspiraci troje herní pravidla, ale jistě budete mít i vlastní nápady.
Úvodem ke hře je příprava hracích kartiček. Vyberte vhodnou časovou osu z nabídky nebo si připravte osu s vlastní sadou událostí. Aby hra byla zajímavá, volte časové osy s dostatkem zaznamenaných okamžiků. Pro stolní hru může být na ose klidně kolem stovky událostí. - Na stránce vybrané časové osy pak stačí použít pro vygenerování kartiček tlačítko Stolní hra.
Vytištěné listy s podklady můžete rozdat mezi žáky ve třídě a instruovat je, jak kartičky vytvořit. Máte totiž možnost hrát dva typy her: s párovými kartičkami (oboustranné - slepují se dva díly každé kartičky, z jedné strany datum, z druhé název události) nebo sólo kartičkami (jednostranné - datum a název jsou odděleně na různých kartičkách; zadní stranu při jejich přípravě můžete nechat prázdnou nebo použít dodaný rubový vzor).
Skládání časové osy je jedna verze hry - budeme potřebovat párové kartičky. Hráči se během hry snaží správně chronologicky zařazovat své kartičky do společné časové osy. Hru lze uspořádat kolem rodinného stolu nebo ve školní lavici. Hráči s kartičkami se mohou do velké časové osy řadit také v přírodě nebo třeba u tabule. Jiné vybavení než hrací karty není potřeba (stáhněte si pravidla hry timixiLINE).
Hledej dvojice je další varianta hry. Pro hraní se počítá se sólo kartičkami, zpracovanými způsobem známým ze hry pexeso. Každá událost je tedy na jedné kartičce reprezentována datumem, na jiné názvem. Během hry hráči odkrývají dvojice kartiček a hledají párové kartičky s datumem a názvem odpovídající stejné události. Hra procvičí nejen povědomí o událostech daného tématu, ale i prostorovou paměť (stáhněte si pravidla hry TIMIXESO).
Historické řady jsou opět variací hrátek se sestavováním časové osy s oboustranými kartičkami. Tentokrát se soustředíme na taktiku při vytváření několika paralelních vzestupných řad událostí. V několika sloupcích totiž řadíme události se stoupajícím datumem. Kdo nemůže přidat další událost s vyšším datumem, bere si celý sloupec kartiček. Hra buduje povědomí o následnosti jednotlivých událostí (stáhněte si pravidla hry TIMIQueue).
Pokud dobře zvolíte vlastní téma (a dáte dohromady dostatek událostí), bude stolní hra osobní a zajímavější. Námětem může být třeba život třídy - zajímavé události během školního roku: poznávací zájezdy, sportovní klání, hudební vystoupení, exkurze, debaty s osobnostmi). Děti si pak mohou zahrát “své” pexeso s kamarády na školním výletě, skautském táboře nebo sportovním soustředění.
Photo designed by Freepik
pages.published-Publikováno: 19. 6. 2018