To tedy děláte moc dobře. - Před cestou do práce zapsat ranní běžeckou porci, také večer vyplnit kilometry, časy, dávky, intenzitu. O víkendu zkontrolovat plnění ročního tréninkového plánu a po přepočtu upravit tréninkové dávky na příští týden.
Neee? Pak možná patříte k většině rekreačních běžců, které baví pohyb venku daleko víc, než soustavné vyplňování tabulek. Možná ani nepotřebujete evidovat každý krok, ale stačilo by vám jednoduše sledovat svůj pokrok.
Netuším, jestli běhání je vaší vášní odedávna, zda vás k činnosti vyprovokovaly školní výsledky Cooper testu nebo strhli aktivní kamarádi. Ani si nemusíte zrovna dávat takové dávky, jaké praktikoval Emil Zátopek ve své pověstné intervalové metodě (např. 20x 200 m + 70x 400 m + 20x 200 m). - Brzy po rozhodnutí jít si zaběhat chce každý hlavně vědět, kolik uběhl a jak se zlepšuje.
Představme si kratší tréninkové období jednoho imaginárního běžce. Kvůli rychlému zápisu a grafickému přehledu použil na tréninkový deník právě časovou osu. Svůj denní trénink sem ovšem nezapisoval - je to pro něj zbytečné.
Soustředil se na to, aby mohl jednou za týden zaznamenat svůj kontrolní úsek. Nemá ani úplně přesně změřenou jeho délku ("přes louku na kraj lesa"), úplně mu stačí sledovat a porovnávat dosažené časy. Na časovou osu zapisuje jen datum, den v týdnu a čas. O zbytek se postará Timixi - zařadí výkon a zobrazí časovou osu, kde zároveň bude graficky znázorněno porovnání s předchozími záznamy. Náš běžec také hned uvidí mezeru ve výsledcích, když musí svůj měřený úsek vynechat.
Nemáte-li svého trenéra, můžete se pomocí sdílení časové osy pochlubit běžeckému kolegovi nebo konzultovat své výkony s odborníkem. V systému jim přidělíte přístup ke své ose pro prohlížení nebo třeba i pro úpravy.
Na časové ose samozřejmě nemusí být jen tréninky. Pokud se účastníte amatérských závodů, můžete si zapisovat i data a soutěžní časy anebo závody vést na jiné ose.
photo by Jenny Hill / Unsplash
pages.published-Publikováno: 29. 6. 2017